kwi 20 2015

Imitacja znaku wodnedo na kartach notesu


Bardzo często spotykanymi notesami są takie, których wewnętrzne strony stworzone są w oparciu o zadruk przypominający znak wodny. W tym przypadku bez znaczenia jest rodzaj notesu, gdyż to zjawisko zaobserwować można we wszelkich ich odmianach.

Znak wodny w dosłownym tego słowa znaczeniu jest efektownym znakiem graficznym, który tworzy się na etapie produkcji papieru. Znak ten najczęściej widoczny jest dopiero gdy patrzy się na pojedynczą kartkę pod światło. Jest to bardzo ciekawa forma znakowania papieru ale w przypadku produkcji notesów byłaby zbyt kosztowna. Po więcej informacji związanych z powstawaniem znaków wodnych odsyłam do serwisu Wikipedia.

W przypadku notesów, jeśli spotkamy się z pojęciem znaku wodnego, to najpewniej będzie chodziło o nadruk, wykonany zapewne metodą druku offsetowego, na gotowych arkuszach papieru. Takie znaki wodne, w przeciwieństwie do oryginału, mogą być wykonane w pełnym kolorze. Istotą stworzenia takiej symulacji jest nadrukowanie dowolnej treści lub znaku graficznego o zmniejszonym stopniu krycia. Generalnie chodzi o to żeby w programie graficznym ustawić poziom krycia tego elementu na wartość mniejszą niż 100%. Najlepiej w takich przypadka sprawdzają się wartości w okolicach 10%.