lut 03 2015

Pisanie a papier notatnika


Z pewnościa podobnie jak i ja prztrafiło Wam się, że źle Wam się pisało na jakimś podłożu/papierze. Możliwe, że nie wszyscy wiedzą ale apapier papierowi nierówny i jeżeli jest się osobą wymagającą i oczekuje się dużego komfortu podczas pisania, to podczas zakupu notatnika należy zwrócić uwagę na kilka prostych elementów, które, odpowiedzialne sa za prowadzenie się pióra lub długopisu.

Pierwszym, dość istotnym aspetkem jest gramatura papieru, która przekłada się na grubość kartki notesu. Najlepiej jeśli kartka jest grubsza, gdyż dzięki temu nanieniony na nią atrament nie bedzie przświtywał na drugiej stronie, co mogłoby obniżyć komfort pisania. Wybieramy zatem notatniki z grubszym papierem.

Niestety grubość kartki to nie wszystki... Bardzo istotnym czynnikiem, który odbija się na tym jak nasz przyrząd piśmienniczy prowadzi się po kartach notesu, jest ogólna jakość papieru notesu. O jakości papieru świadczyć może jego "białość" (oczywiście w przypadku jedynie białych środków notesów), która im wyższa, czyli im papier bielszy, tym lepsza.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest "gładkość" papieru notatnika. Najlepiej byłoby wybierać takie notesy, które mają możliwie gładkie powierzchnie poszczególnych kartek i jednocześnie nie sa zbyt śliskie. Zdecydowanie odradzam używanie notesów powstałych z kredowych papierów powlekanych, w momencie gdy chce się używać takiego notesu do pisania piórem. Atrament na takim papierze nie będzie się dobrze wchłaniał, a rozmazywanie się tekstów bedzie wręcz nieuniknione. Papier notesów powinien być dość gładki aby pióro, czy długopis nie drapały po jego powierzchni. Dzięki używaniu odpowiednich notesów, unikniemy również niemiłych nioespodzianek w postaci "zbierania" włókien papieru przez pióro czy długopis.

Powyższe porady są jedynie czubkiem góry lodowej i niewielkim drogowskazem, kóry pomóc może podczas wyboru odpowieniego notatnika. Chcących bardziej zagłębić się w temat jakości papieru zapraszam do ciągłego śledzenia tego bloga, gdyż najpewniej przyjdzie czas również i na bardziej szczegółowe opisy.