lut 09 2015

Rodzaje opraw notesów


Poprzednim razem pisałem o różnych rodzajach papierów, które są stosowane w notesach i notatnikach oraz o aspektach na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu najdogodniejszego notesu dla siebie.

W treści tego wpisu skupię się na kolejnym istotnym elementem, który nierozłącznie powiązany jest z notesami, a mianowicie o kładkach i oprawach notesów. Zasadniczo okładki notesów można podzielić na dwie kategorie: twarde okładki, oprawy miękkie, a ich zastosowanie zależne jest od potrzeb i upodobań użytkownika notesu.

Notesy w twardej oprawie są droższą odmianą notesów i często określane są jako notesy książkowe. To drugie ich nazewnictwo jest uzasadnione dużym podobieństwem notesów szyto-klejonych do klasycznej w formie książki. Strony takich notesów łączone są nićmi, a w efekcie takiego łączenia powstają kilkukartkowe zezszyciki, które łączy się ze sobą klejem, co daje całość wewnętrzenej części notesu. Notesy takie są dość odpowne na uszkodzenia i dzięki zastosowaniu szyci, otwierają sie one szeroko i wygodnie. Notesy w twardej oprawie, poza opcją notesów ksiązkowych moga również występować jako notesy na spirali. Takie notesy mają najczęściej kaszerowaną okładkę, która połączona jest razem ze środkami i tylną okładką za pomocą spirali.

Notesy w miękkiej oprawie występują znacznie częściej ze względu na znacznie niższą cenę w stosunku do notesów książkowych. Środki tego typu notesów łączone mogą być poprzez klejenie, szycie lub spiralowanie, czyli podobnie jak w przypadku notesów w twardej okładce.

Pomijając kontekst cenowy, warto zwrócić uwage na to, że notesy w miękkiej oprawie mogą być dowolnie wyginane a nawet rolowane i nic złego im się nie dzieje. W przypadku notesów w twardej oprawie musimy liczyć się z tym, że w żaden sposób nie dostosują się do torby czy kieszeni i zawsze będą miały fabrycznie nadany im kształt.